Mal Beyanı Nedir Mal Beyanında Bulunmak İçin Ne Yapmalıyım ?

Mal beyanı nedir? Mal beyanında bulunmak için ne yapmalıyım. Huzurlarınızda icra takibi ile birlikte ekmek ve su kadar ihtiyaç duyacağınız bir gerçek yani mal beyanı 1932 yılında isviçre’den ithal ettiğimiz ve ihtiyaç duydukça bir yerlerini değiştirdiğiniz kanunumuz borçluya aynen şöyle diyor, icra takibi açıldıysa ya derhal borcunu öde eğer hemen ödeyecek sen taahhüt var, borcun yoksa itiraz et ya da mal beyanında bulun.

Hayatımızı ne kadar kolaylaştıran, kanunlarımız olduğunu görüyorsunuz değil mi? Birde türkiye hukuksuzluk ülkesi derler. Efendim mal beyanında bulunmayı tek cümleyle özetleyecek olursak, malın mülkün neyin varsa araştırma konusunda avukatı yorma efendi efendi gel anlat diyebiliriz. Gerçekten de tebligatı aldığınızda 7 gün içinde olduğunuz yerdeki icra müdürlüğüne tebligatla birlikte giderek yazılı veya sözlü olarak borcun tutarı kadar mal beyanında bulunmanız gerekir.

Bu beyana evdeki eşyalarımızı, maaşınızı ve aynı zamanda başkalarına olan alacaklarınızı da gösterebilirsiniz. Ama bir şeye dikkat edin, borcun miktarı kadarını gösterin fazlasını değil, kimse ne kadar malınız olduğunu bilmek durumunda değil. Ayrıca borcu nasıl ve ne kadar zamanda ödeyebileceğiniz de belirtmeniz gerekir. Yani mal beyanında bulunup avukatın işini kolaylaştırma mısınız ki o da çok uğraşmasın. Öyle değil mi? Eğer borcunuz bir çekten veya senetten kaynaklanıyorsa bu defa mal beyanında bulunma süreniz tebligatı teslim aldığınız tarihten itibaren 7 gün değil. 10 gündür tabi eğer hemen ödeme yapmayacaksanız veya itiraz etmeyeceksiniz.

Velev ki itiraz ettiniz ama mahkeme itirazımızı reddetti. Bu durumda red kararından itibaren mal beyanında bulunmak için yalnızca 3 günümüz var. Buraya dikkat diyelim ki mal beyanında bulunmadığınız işte o zaman kızım olmadan asla romanın kahramanı olan betty mahmudi gibi gergin günler sizin için başlamış demektir. Zira mal beyanında bulunmadığınız için alacaklının icra ceza mahkemesine yapacağı başvuru neticesinde hakkınızda maksimum 3 ay olacak şekilde hapis cezası verilir ve ardından hemen yakalama kararı çıkarılır. Ülkenin her yerinde gbt sorgusu yapılırken de kolayca yakayı ele verirsiniz.

Bide mal beyanında bulunurken yalan söyleyenler var. Buradaki amaç yani şu 3 tavuktan başka bir şeyim yok diyen borçlunun gayesi sıfırı tüketmiş olduğunu gösterip borçtan kurtulmaya çalışmaktır. Bizdeki şarkının adı da kimsede yok. Peki avukat bunu yer mi yemez ise eğer yalan beyan olduğunu ispatlarsa işte o durumda kutunuzdan 3 aydan bir yıla kadar hapis cezası çıkacaktır. Ama korkmayın hakkımızda. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verileceği için hapis yapmazsınız ama bu durumda da 5 yıl boyunca devletin gözü sizin üstünüzde olacak demektir. Iyisi mi siz yalan beyanda bulunmayın, velev ki bulundunuz ve avukat tarafından fark edildi. O halde derhal borcunuzu ödeyip dosyadan ve her şeyden kurtulun.

Yorum Yaz

72 − = 68