Mal Beyanında Bulunmamanın Cezası Var mı?

Mal beyanında bulunmama cezası kalktı mı?

Çok kafa karıştıran bu sorunun cevabı hayır mal beyanında bulunmama nın cezası kalkmadı. Bu cezanın kalktığını iddia edenlerin yanıldığı 1 nokta var. Onu birazdan açıklayacağım. Bildiğiniz gibi icra takibi açıldığında önümüzde birkaç seçenek oluyor. Borcu derhal ödemek borcu olmadığını iddia ediyorsanız, itiraz etmek veya borcu kabul etmek ama ödeme durumu yoksa mal beyanında bulunmak.

mal beyaninda bulunmamanin cezasi kalkti mi 300x174 Mal Beyanında Bulunmamanın Cezası Var mı?

Biz burada mal beyanı üzerinde duracağız. Tebligat aldığınızda duruma göre 7 veya 10 günlük kanuni sürelerde size en yakın icra dairesine giderek eğer varsa borcu karşılayacak kadar mal beyanında bulunmanız gerekir. Dilerseniz evdeki eşyalarımızı maaşınızı başkalarında olan alacaklarınızı gösterebilirsiniz. Ayrıca borcunu nasıl ve ne kadar zamanda ödeyebileceğiniz de belirtmeniz gerekir.

Bu arada şunu da belirtelim, gidip hiçbir şeyim yok derseniz. Bu da mal beyanına girer. Yani mühim olan beyanda bulunmanız bu kadar bilgiden sonra işin özüne gelecek olursak, mal beyanında bulunmama cezası kalkmadı. Daha önce kanunda mal beyanı ile ilgili 2 farklı ceza varken 2008 yılında bunlardan 10 gün olanı iptal edildi. Gerekçesi de 1. Kanun da aynı suçtan dolayı birden fazla ceza olamaz. Bakın tekrarlıyorum mal beyanında bulunmadığınız için eğer karşı taraf icra mahkemesine başvurursa hakkınızda maksimum.

3 ay olacak şekilde hapis cezası verilir. Genelde borçlu hakim karşısına çıktığında hakim mal beyanında bulunması için ona 1 süre verir. Borçlu da bu süre zarfında mal beyanında bulunur ve ceza almaz. Bunun haricinde mal beyanında bulunurken yalan beyanda bulunursanız ve ispatlanabilir ise 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılır mısınız? Son ve önemli 1 durum daha mal beyanında bulunduktan sonra eğer dosyanızı kapatmadan insanız ama mal varlığınız artmışsa. Gidip bunu da ayrıca belirtmeniz gerekiyor.

Yorum Yaz

23 − = 19