Miras Nasıl, Ne Kadar Sürede Reddedilir?

Miras Nasıl, Ne Kadar Sürede Reddedilir?

Miras nasıl reddedilir? Mirasla ilgili süreç özellikle de reddedilmesi konusu ülkemizde sıklıkla geç kalınan veya eksik yapılan işlemlerden olduğu için ciddi anlam da mağduriyetler oluşabiliyor. Bu nedenle bu konuyu anlatırken hangi süreler içerisinde neler yapılması gerektiğini adım, adım anlatmak gerekiyor. Bunun için öncelikle kendimize bir kahraman seçelim.

miras nasil ne kadar surede reddedilir 150x150 Miras Nasıl, Ne Kadar Sürede Reddedilir?Bu reisimizin yani miras bırakanın adı Nasıl amca olsun, hak vaki olup nasıl amca hakkın rahmetine kavuştuğunda yani arkasında kalanlara miras bıraktığın da yasal mirasçılarının Nasıl amcanın mirasını reddetmek için sadece 3 ay bir zamanları var. 3 ay içinde oldukları yerdeki Sulh Hukuk mahkemesine giderek ben bu mirası hiçbir şekilde istemiyorum. Mirasını reddediyorum demeleri gerekiyor.

Farkındaysanız hiçbir şart veya başka bir şey yok. Çünkü mirası reddi edecekseniz bunun kayıtsız ve şartsız olması gerekiyor. Mahkemeye illa yazılı dilekçe vermek zorunda değilsiniz. Bunu sözlü olarak da belirtebilirsiniz. Mahkeme bunu tutanak altına alacak mahkeme reddettiğine dair beyanına istinaden eğer talep ederseniz size bir belge verir. Fakat eğer ortada bir vasiyetname varsa ve o vasiyetnamede dışarıdan birisi de mirasçı olarak atanmışsa Sulh Hukuk mahkemesinde açılan vasiyetname ile ilgili belgenin kendisine ulaştığı tarihten itibaren 3 ay içinde mirası reddetme hakkına sahiptir. Dolayısıyla bu duruma çok dikkat etmek gerekiyor.

Yorum Yaz

66 + = 69