Mirasın Reddi Halinde Emekli Aylığı Alınabilir mi ?

Miras reddedilince emekli aylığına ne olur?

Çoğu kişi açısından tereddüt ve tedirginlik yaratan bu durumun cevabını hemen verelim. Miras reddedilince emekli aylığına hiçbir şey olmaz. Yani mirası red etseniz bile vefat eden kişiden kalan emekli maaşını diğer bir deyişle ölüm aylığını almaya devam edebilirsiniz. Çünkü hayatını kaybedenin almış olduğu emekli maaşı hukuki açıdan mirasa dahil değildir. Sebebine gelince hepimizin bildiği gibi birinin emekli maaşına hak kazanabilmesi için.

Çalıştığı süre boyunca ilgili kuruma yani devlete prim yatırması gerekir ki yatırdığı primler neticesinde kendisine bir maaş bağlanmasına hak kazanır, işte kişinin bu hak neticesinde devletten aldığı maaşı ölümünden sonra aynı şekilde mirasçılarına da yansıyor. Dolayısıyla emekli maaşına mirasa yani kişinin geride bıraktığı mal varlığına dahil olmadığı için tüm mirası red deseniz bile bu hakkınız aynen devam eder. Kaldı ki, yargıtay da verdiği çeşitli kararlarda aynen şöyle söylüyor. Mirasçının maaşı sahiplenmiş olması mirası reddedemeyeceği anlamına gelmez.
mirasin reddi halinde emekli ayligi alinabilir mi 300x183 Mirasın Reddi Halinde Emekli Aylığı Alınabilir mi ?

Zira miras bırakanın herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan almakta olduğu maaşı mirasına dahil değildir. Bütün bu bilgilerin ışığında ne anlamamız gerekiyor?

Sırf ölüm aylığını alabilmek için miras bırakanın borçlarını kabul etmenize gerek yok. Artık gönül rahatlığıyla borçlu olarak hayatına devam eden miras bırakanın tüm mirasını reddedebilir. Geride bıraktığı maaşı sa. Almaya devam edebilirsiniz.

Yorum Yaz

32 + = 42