Mobbing Nedir, Cezası Var Mıdır?

Mobbingin cezası nedir?

Çalıştığınız işyerinde aşağılanıyor musunuz ya da hakkınızda olmadık söylentiler mi var. Durduk yere ofiste sizi aşağılıkça hissettirecek şekilde lakaplar mı takılmaya başlandı ya da misal sürekli sözünüzü kesiliyor. Görevinin dışında ve yine olmadık saatlerde mi çalıştırıyorsunuz? Tenzili rütbe yapılarak durduk yere unvanını aşağı çekildi.

mobbing nedir cezasi var midir Mobbing Nedir, Cezası Var Mıdır?İşinizi yapamamanız ve bu nedenle başarısız görünmeniz için önümüze engeller mi koyuyor?

Size ısrarla değer vermemeye ve yok sayılmaya başlandı. Ya da artık sürekli suçlanıp hem yaptığımız işler hem de kişiliğinizi eleştiriliyor. Olmadık şakalara veya kaba sözlere maruz kalmaya başladınız, tehdit mi ediyorsunuz yoksa tüm bu aşağılıkça davranışlardan daha da aşağılıkça şekilde cinsel tacize maruz bırakır? Eğer az önce söylediklerinin herhangi birisi varsa, iş yerinizden kendi isteğinin dışında psikolojik baskı nedeniyle ayrılmak durumunda bırakıyorsunuz demektir, ki buna iş yerinde psikolojik tacize uğramak, yani literatürdeki adıyla mobbinge uğramak diyorum.

Peki mobbingin etkileri ne şekilde oluyor?

Eğer yapılanlar nedeniyle artık işinizi yapma konusunda neredeyse 0 hevesle sahip olursanız hatta. Sabahları işe gelirken ayaklarımız geri geri gidiyorsa ya da iş arkadaşlarınıza karşı kendinize güvensiz hissediyorsanız kendinizi çalıştığınız yerde yalnız yani tecrit edilmiş gibi hissediyorsanız ve bu durumlarda günlük görevlerinizi odaklanmanıza engel oluyorsa sonuç olarak artık tamamen mutsuzsan ve istifa etmeyi ciddi ciddi düşünüyorsanız size uygulanan mobing etkisini göstermiş demektir.

Peki bunun cezası yok mu?

Elbette var hem de katmerli şekilde. Şöyle ki, mobil başlı başına ruhsal bir işkence olarak kabul gördüğünden size mobbing uygulayan kişi özellikle işvereniniz oluyor, işkence suçu işlemiş sayılır. Bununla birlikte eğer yalnızlaştırır diyorsanız size ayrımcılık suçu da işlemiş demektir. Yine devam edelim, hakaret suçu, tehdit suçu, iftira suçu sizi strese sokup panik olmanıza ve mutsuz olmanıza sebep olunduğu için kişinin huzur ve sükununu bozma suçu bu durum sizi intihara sürükledi ise intihara yönlendirme suçu gibi çok farklı suçlardan ve cezalardan bahsedebiliriz ki daha cinsel taciz suçundan ve yine insan hakları ihlali suçundan bahsetmedik bile. Dolayısıyla mobbing işçinin kendi eliyle işten ayrılmasını ve bu sayede tazminat ödeyecek olmanın en kolay yolu olarak gören işverenler. Mobbing nedeniyle haklarındaki suç duyurusu neticesinde hapis cezası alma ihtimalini de çok güçlü olduğunu bilmeliler.

Yorum Yaz

53 + = 58