Müteahhiti Kaçmış Olan İnşaat Mağdurları Ne Yapmalı?

Müteahhidi kaçmış olan inşaat mağdurları ne yapmalı, gönül isterdi ki ülkemizden teknoloji cenneti olarak bahsedelim ve teknolojimizi yurt dışına ihraç ediyor olmakla övün elim ancak halihazırda en çok ihraç ettiğimiz 2 meslek dalı var gibi görünüyor bunlardan birisi baklava ustaları diğeri ise müteahhitler şaka değil gelişmiş ülkelerin dışında ama dünyanın hemen her yerinde Türk inşaat sanatına dair nadide eserlere rastlamak mümkün işin şakası bir yana iyilerini bir tarafa koyacak olursak, Ülkemizde yaptığı işi bırakıp kaçan meslek grubu içinde müteahhitler başı çekiyor.

muteahhiti kacmis olan insaat magdurlari ne yapmali 300x143 Müteahhiti Kaçmış Olan İnşaat Mağdurları Ne Yapmalı?

Hal böyle olunca da geriye onlardan tapu satın alıp mağdur olan binlerce kişi kalıyor. Dilerseniz mağdur bir vatandaş gözünden yaşanan bir olayı değerlendirelim. Ali bey müteahhite güvenip tapuyu daha doğrusu arsa payını satın alıyor ve parasını da ödüyor. Heyecanla evine kavuşacağı günü beklerken müteahhit bir anda ortadan kayboluyor. Arsa sahibi müteahhit kaçtığı için. Aralarındaki sözleşmeyi feshederek açtığı davayla birlikte arsasına kavuşuyor. Ayrıca kendi arsasında müteahhide ait olan inşaatta duruyor.

Dolayısıyla müteahhitle bu inşaattan dolayı bir ödeme yapmak durumunda. Tabi şunu da unutmayalım, arsa sahibi yasal olarak arsasında kavuştuktan sonra ali bey ve onun gibi tüm tapu alanların tapuları da yolsuz tescil nedeniyle geçersiz hale geliyor. Peki elinde avucunda tapusu da kalmayan ali bey? Bu durumda ne yapsın? Yapılacak olan hemen anlatalım. Hani arsa sahibi dava açıp arsasını almıştı ya müteahhide inşaattan dolayı borçlu kalmıştı. Yani arsa sahibi hukuken kendisinin arsasında inşaat olduğu için sebepsiz yere zenginleşmiş kabul ediliyor.

Dolayısıyla müteahhidin arsa sahibine sebepsiz zenginleşme davası açma hakkı var. Ancak müteahhit hakkı olan tapuları Ali bey dahil başkalarına satış yoluyla devrettiği için müteahhidin sahip olduğu bu dava açma hakkına. Tapu almış olanlar halef yoluyla sahip olur. Dolayısıyla Ali bey tapusuna denk düşen oranında arsa sahibine sebepsiz zenginleşme davası açıp zararlı kısmen de olsa giderebilir. Ali bey ve diğer mağdurlar hak sahibi olduklarını öğrendiklerini tarihten itibaren 2 yıl içinde toplamda 10 yıl içinde arsa sahibinin ikametgahının bulunduğu yerdeki asliye hukuk mahkemesinde bahsettiğimiz davayı açarak zararlarının giderilmesini istemelidir.

Yorum Yaz

26 − = 19