Nafaka Ödemeyenlerin Hapis Cezası Zamanaşımına Uğrar Mı?

Nafaka ödeyenlerin hapis cezası zaman aşımına uğrar mı?

Hemde nasıl her ceza gibi nafakasını ödemediği için şikayet edilen ve hakkında hapis cezasına hükmedilen lerin aldıkları cezalar da zamanaşımına uğrar. Bu soruyu yanıtlarken öncelikle nafakacıların kaç ayrıldığına bakalım. Ondan sonra da ceza zamanaşımı süresine açıklayalım. En başta şunu belirtelim, nafakacılar tam olarak yediye ayrılırlar. Kesintisiz her ay ödemesini gerçekleştirenler, hükmedilen nafakayı haksız bulup nasılsa bir şey olmaz diyenler ısrarla ödemeyenler işini kaybettiği için ödediği nafakayı mecburen ak satanlar yüzünü bile görmek istemedi. Eski yaşa nafaka vermemek için sgk sız çalışmayı göze alanlar maaşlı çalışsa bile kendi maaşına bir arkadaşı vasıtasıyla haciz koydurup.

Nafakaya sıra gelmeyeceğini sananlar eski eşin merhametinden yararlananlar, çocukların babası hapis cezası almasın diye nafaka ödemesine rağmen şikayet edilmeyenler ve son olarak nafakayı elden ödeme gafletine düşen ancak eski eşiyle tartıştığı için sırf gıcıklık olsun diye şikayet edilen ödediğini ispat edemediği için de ceza alması muhtemel kişiler bu 7 farklı kişi tipinden söz gelimi sizde birisine dahil siniz. Nafaka ödemediğiniz için 3 ay içerisinde eski eş tarafından şikayet edildiniz ve aleyhinize ceza çıktı.
nafaka odemeyenlerin hapis cezasi zamanasimina ugrar mi 300x94 Nafaka Ödemeyenlerin Hapis Cezası Zamanaşımına Uğrar Mı?

Çıkan kararın kesinleşmesinden itibaren eğer 2 yıl boyunca yakalanmaz sanız, cezanın zamanaşımına uğrar. Ancak bu noktaya çok dikkat cezanın kesinleşmiş olması gerekiyor. Yani bundan ne anlamalıyız? İcra ceza mahkemesinin verdiği karara karşı itiraz süresinin tamamlanıp kararın artık uygulamaya hazır hale geldiğini. İnfaz süresinin başlamasından itibaren 2 yıl boyunca yakalanmasını, cezanın zamanaşımına uğrar.

Ancak nafaka ödemediğiniz her ay için şikayet edilmeniz halinde yeni bir ceza ile karşı karşıya kalırsınız. Haliyle bu 2 yıllık süreç sizin için aslında süresiz olacak gibi görünüyor. O yüzden siz iyisimi nafaka anızı güzel güzel ödeyin.

Yorum Yaz

− 1 = 1