Nafaka Veren Asgari Ücretlinin Maaşının Ne Kadarına Haciz Konulabilir?

Maaşınızın ne kadarına haciz konulabilir? Toplum olarak icra borçları ile borçluyuz. Bu son yıllarda çoğu kişinin merak ettiği konu haciz kesinleştikten sonra maaşlarından ne oranda bir kesinti olacağı hemen belirtelim. Maaşınıza haciz geldiğinde maaşınızın en az dörtte biri arz edilir. Yani en az yüzde yirmi beşi kesilir. Bu ne demek? Eğer maaşınız asgari ücretin üstünde ise ve alacaklı avukatı bu hususu yapacağı sorgu neticesinde.

nafaka veren asgari ucretlinin maasinin ne kadarina haciz konulabilir 300x169 Nafaka Veren Asgari Ücretlinin Maaşının Ne Kadarına Haciz Konulabilir?

İcra dairesine bildirildiğinde, icra dairesindeki yetkili kişi ikna olursa, maaşınızın dörtte birinden daha fazlası da haczedilebilir demek. Ancak eğer çalıştığınız yerde işçi pozisyondaysanız, bu durumda maaşınızın en fazla dörtte biri haczedilebilir. Bakın burada bir ayrıntı var, iş kanunu asgari ücret açısından en fazla dörtte biri haczedilebilir diyor.

Çünkü daha fazlası arz edilirse işçinin yaşamını idame ettirmesi imkansız hale gelecektir. Peki hem birikmiş nafaka borcu olan hem aylık nafaka ödemesi olan hem de icralık borcu olan birinin maaşındaki kesintiler ne şekilde olur? Nafaka mahkemenin takdir ettiği bir husus olduğu için kanun tarafından korunur.

Bu sebeple nafaka her şartta diğer alacakların önünde yer alır. Buradan hareketle konuyu bir örnek üzerinden anlatalım. Sözgelimi 2500 lira maaş alıyorsunuz ve aylık ödemeniz gereken 500 liralık nafakan var. Gecikmiş toplamda 5000 lira nafaka borcunuz ve bankaya 3.000 lira borcunuz var. Maaşınızdan önce o ayın nafaka ödemesi olan 500 lira kesilir, 2000 liranız kaldı. Bunun dörtte biri birikmiş nafaka borcu kesintileri yani maaşınızın kalan kısmından 500 lira daha azaldı size geriye 1500 lira kaldı. Banka borcunuz içinde 1.500 liranın dörtte biri yani 375 lira kesilip icra dairesine gönderilir. Geriye size bir ay boyunca yetmesi gereken 1175 lira kalır.

Yorum Yaz

15 − 13 =