Nafakanın Azaltılması Artırması veya Tamamen Kaldırılması Mümkün mü?

Ödediğiniz nafakanın azaltılması veya tamamen kaldırılması mümkün müdür? Bazılarına göre dünyanın en hızlı fon transfer sistemi eft değil, evliliktir. Zira sahip olduğunuz hatta henüz sahip olmadığınız hemen her şeyi ışık hızında eşinize, pardon eski eşinizi aktarılır. Nasıl mı? Mutlu başlayan evliliğin devamında ki o enfes gerekçe olan şiddetli geçimsizlik kendini iyiden iyiye göstermeye başladıysa vakit boşanma ve devamında da nafaka vaktidir. Derhal makul fiyata danışmanlık hizmeti verecek bir avukat bulunur. Vekalet fesilı.

Dava dilekçesi derken, kendinizi bir anda mahkeme salonunda bulursunuz ki artık çıkılan yolun dönüşü yoktur. Avukatın türlü uyarılarına rağmen yeter ki boşandım, kurtuldum. Bu eziyetten başka bir şey istemiyorum diyen davacının gözü nafakayı ve miktarı falan görmez tedbir, iştirak, yoksulluk, yardım hepsine tamam der.

nafakanin azaltilmasi artirmasi veya tamamen kaldirilmasi mumkun mu 150x150 Nafakanın Azaltılması Artırması veya Tamamen Kaldırılması Mümkün mü?

Halbuki gün gelecek yüzünü bile unuttuğu eski eşi halen nafaka ödediğini o zaman fark edecek ama kurtulmak, pardon, boşanmak isteyen eş iş nafaka ödemeye gelince çoğu zaman ya kısmen öder ya hiç ödemez bazen de gerçekten normal şekilde ödeme yaparken bir sebeple işini kaybeder ya da başka bir nedenle maddi durumu bozulur ve ödeme niyeti olmasına rağmen darlığa düşer işte kanun bu durumda eğer nafaka ödeyen kişinin.

Ekonomik şartları değişti ise ödemekte olduğu miktar onun geçimini ve ihtiyaçlarını zorlaştırıyor sa, nafakanın kaldırılması veya miktarının indirilmesi için mahkemeden talepte bulunabilir diyor. Bununla birlikte nafaka ödediğiniz eşinizin maddi durumunda bir iyileşme olduysa da yani örneğin işe başladıysa yine mahkemeye başvurup nafakanın kaldırılması veya azaltılmasını talep edebilirsiniz.

Hakim yaptığınız başvuruda 2 tarafın boşanma anındaki şartlarını ve mevcut şartları değerlendirip ona göre karar verecektir. Peki bu talebi hangi mahkemeden istemeniz gerekiyor? Tabi ki daha önce nafaka kararı veren aile mahkemesinden unutmadan bu hususun düzeltilmesini her zaman talep edebilirsiniz.

Yorum Yaz

− 1 = 6