Nişan Bozulursa Hediyeler Ve Takılar Kimde Kalır Nişan Atma Tazminatı

Nişan bozulduysa karşı taraftan neler talep edebileceğinizi biliyor musunuz? Ülkemizde nişan kına düğün üçlüsü, çiftlerin ve dahi organizatörlerin, kuyumcuların, abiye, cinlerin, mobilyacıların beyaz eşya satanların olmazsa olmazıdır. Yani aslında neredeyse ekonomi ayakta tutan can damarlarından biri olduğunu söylesek yeridir. Tabii çiçekçileri nikah şekeri, imalatçıları ve davetiye işi ile iştigal edenleri de unutmamak kaydıyla.

nisan bozulursa hediyeler ve takilar kimde kalir nisan atma tazminati 300x169 Nişan Bozulursa Hediyeler Ve Takılar Kimde Kalır Nişan Atma Tazminatı

Bu serüvenin ilk adımı, tanışma ve isteme faslını es geçecek olursak nişanlanma müessesesidir ki farkındaysanız adı koyulsun denilen söz olayına hiç girmedim bile. Zira bunu artık nişanlı 1 yapıyorlar. Neyse işin aslına dönecek olursak, eğer nişanlılık evlenme dışında 1 nedenle sona ererse nişanlılar birbirlerine verdikleri alışılmışın dışındaki hediyeleri geri isteyebilirler. Bu durum aynı zamanda. Nişanlarını anne ve babaları için de geçerlidir. Onlarda verdiklerini geri isteyebilirler.

Nişanlılar dan biri ortada haklı bir sebep yokken nişanı bozduysa yani kusurluysa diğer tarafın evlenme amacıyla yaptığı harcamaları ve katlandığı maddi fedakarlıklar karşılığında uygun 1 tazminat vermek durumundadır. Tabi bu sadece maddi zarar konusu varsa geçerlidir ki nişanın bozulması yüzünden kişilik hakları da zarar görmüş olabilir ve eğer böyle 1 durum varsa. Yine kusurlu olan eski nişanlı dan bu gerekçe ile manevi tazminat olarak uygun ödeme yapmasını isteyebilirsiniz. Tabi öncelikle bunu sultan halletmek gerekiyor.

Lakin ben bunu çok da gerçekçi bulmuyorum. Dolayısıyla konu mecburen mahkemeye intikal ediyor. Dava açmanız kaçınılmazsa o zaman kusurlu olan tarafın yerleşim yerindeki aile mahkemesinde ve nişanın sona ermesinden maksimum 1 yıl içinde dava açmanız gerekir. Aksi takdirde zamanaşımı olur. Süreye dikkat edin lütfen 1 deneyin nasıl ispat edeceğimiz husus var. Tabi ki aklınızda bulunsun hediyeler ve kusurla ilgili iddialar her türlü delille ispat edilebilir. Mesela tanık dinleyebilir. Ayrıca hepimizin cebinde olan ve nişan anında en az 10 tanesinin aktif halde olacağını, akıllı telefonların çektiği fotoğraflar veya kaydetti video çekimlerinde oldukça işe yarayacaktır.

Yorum Yaz

83 − = 80