Polis Size Ne Zaman Kimlik Sorabilir?

Polis size ne zaman kimlik sorabilir? Ülkemizde meydana gelen bazı olayların sonrasında karışmış olan ortamı toparlamak için polis sayısında artışa giden içişleri bakanlığı, refah düzeyinizi arttırıp suçlu olanlarla iyi bireyleri birbirinden ayırmak için hemen her metro metrobüs istasyonu, vapur iskelesi, havaalanı girişleri gibi birçok noktaya yerleştirdiği polislerle gelen geçenden tiplerini sorunlu gördüğü veya kendilerine makul derecede şüphe uyandıran kişileri durdurup. Gbt sorgusu yapmaya başladı. Bu durum öyle bir hal aldı ki aynı kişinin gün içinde birkaç farklı yerde sorgusu yapılır hale geldi ve bu da insanlarda yılgınlık yaratmaya başladı.

Ancak şunu bilmekte yarar var, polisin bu toplum için bir takım görevleri vardır. Bunlar bir suçu önlemek suçu önleyemiyorsa suçtan sonra failleri yakalamak, zorla getirme kararı verilmiş olanları bulmak, bombalama eylemi gibi topluma yönelik olası bir tehlikeyi önlemek işte bu yüzden içişleri bakanlığı polise şüphe duyduğun insanı durdur ve kimliğini sor diyor.

Çünkü polisi polis yapan. İçindeki şüphedir. Kabul edelim artık kalabalık bir ülkeyiz. Hele müthiş misafirperverliğinizin bize bazen bombalı eylem olarak geri döndüğünü veya teğet geçen ekonomik krizlerin yarattığı mültecilerin beraberinde onlarca suç oluşturma potansiyelini varsayarsak. Polisin toplum içindeki önemini daha iyi anlayabiliriz. Dolayısıyla polis sizi gördüğünde önce sizi süzüp hayat tecrübesinin filtresinden geçirecek. Sizin suçlu veya şüpheli olma potansiyeli olup olmadığını düşünecek.

polis size ne zaman kimlik sorabilir 150x150 Polis Size Ne Zaman Kimlik Sorabilir?Bu çok hızlı gelişen olaylar örgüsünden sonra eğer sizden şüphelendi ise. Kimliği alıp gbt sorgusunu yapacak. Tuhaf şekilde hiçbir suça karışmamış yurdum insanı bile bu davranış karşısında psikolojik olarak gerilme eğilimi gösteriyor. Neden acaba? Neyse sonuç olarak polis makul şüphe neticesinde kimliğinizi istediğinde vermekle yükümlüsünüz. Şüphesiz siz de polisten polis olduğunu belirten bir belge ibraz etmesini isteme hakkına sahipsiniz.

Eğer polis hiçbir belge göstermezse bu durumda sizinde kimliğinizi vermeme gibi bir hakkınız var. Birde üzerinde kimlik taşımayan veya o an için bulundurmayı unutmuş kişiler var. Bu kişiler için 2 farklı senaryodan bahsedebiliriz. Birincisi polislerin size güvenmesi ve tc numaranızı vermeniz halinde buna ikna olmaları.

İkincisi ise tamamen polisin inisiyatifinde bulunan bir durum yani kimliğiniz getirilene kadar sizi orada alıkoyabilir ki buna kesinlikle hakları var. Nihayetinde gerçekten de suçlu olabilirsiniz ve polisin bunu bilmesi için sizin gbt sorgunuzu sağlıklı olarak yapmaya ihtiyacı var. Bunun dışında eğer polisin değil de jandarmanın sorumluluk alanındaysanız tüm bu anlattığımız durumlar jandarmalar için de geçerlidir. Sonuç olarak suçluyla masumu ayırmanın tek yolu. Kontrol filtresinden geçirmektir.

Yorum Yaz

− 1 = 3