Seyahat Sigortası Neleri Kapsar?

Seyahat sigortası neleri kapsar? Seyahatler ve tatiller hayatımızla iç içe olan durumlar bu açıdan seyahat acentaları ve sigorta şirketleri, müşterilerin seyahat esnasında veya seyahate dair yaşanması muhtemel sorunları cüzi meblağlar karşısında sigorta ederek onlara konforlu bir ortam yaratmaya gayret ederler.

Ne gibi derseniz? Örneğin tatil esnasında hastalığınız veya yararlandığınız uygun bir tıp merkezine naklinin ve tedavi masraflarınız. Sigorta kapsamında karşılanabilir. Bu sıkıntı yurt dışı tatili esnasında meydana gelmiş ve haliyle konaklama süreniz uzamış olabilir, işte uzamaya bağlı giderler ve yine böyle bir durumda. bir aile bireyinin hastanenin olduğu yere seyahati için ihtiyaç duyulan masraflar sigorta kapsamında karşılanabilir.

Mesela tedaviniz için bir ilaç çok acil gerekebilir ve bu ilaç bulunduğunuz yerde olmayabilir. Sigorta şirketi gereken ilacın getirilmesi veya bulunduğunuz yere ulaştırılması hizmetinde. Sigorta edebilir, bunun haricinde diyelim ki seyahatten kaynaklı olarak kaza geçirdiniz ve sürekli sakatlık meydana geldi. Sigorta şirketi poliçe teminat tutarı kadar size tazminat ödemek durumundadır ya da seyahat ederken kaza sonucu vefat edebilirsiniz.

Bu halde de poliçede ki limit dahilinde mirasçılarınıza tazminat ödemesi gerçekleştirilir. Ayrıca vefatı halinde cenazenin yurt dışındaysa yurda nakil ve cenaze eşlik edenlerin geri dönüş organizasyon giderleri de seyahat sigortası kapsamında güvence altına alınabilir. Kabul ediyorum, buraya kadar iç karartıcı bir tablo sundum ama zaten sigortalarının amacı da olumsuz durumlar halinde size destek sunmak değil midir?

Malumunuz ölüm zamansız bir ihtimal yani pekala siz seyahat ederken yakın bir aile üyeniz vefat edebilir ve bu sebeple acil olarak geri dönmeniz gerekebilir. Bunun için ihtiyacınız olan dönüş masraflarının da sigorta tarafından karşılanması mümkün olabilir. Yine siz seyahatte iken evinizde hasar meydana gelebilir. Ve dönmek zorunda kalabilirsiniz. Sigorta şirketiniz talep etmeniz halinde bu ihtimali de güvence altına alabilir. Sonuç olarak yapmanız gereken ihtiyacınız dahilinde kapsamlı bir seyahat sigorta poliçesi satın almak.

Zorunlu Paket Tur Sigortası Ne İşe Yarar

seyahat sigortasi neleri kapsar 150x150 Seyahat Sigortası Neleri Kapsar?Zorunlu paket tur sigortası ne işe yarar? Yasa gereği seyahat acentaları satın alınan paket tur hizmetinin zorunlu şekilde sigortalı atmak durumundadır. Bu sigorta kapsamında acentamız paket tur iptal ederse paranızı ödemezse kötü hizmet verirse hatta iflas etse bile tüm bunlara karşılık zararınızı sigorta şirketi karşılar. Eskiden turizm sektöründe hizmeti sigortalı atmak isteye bağlı bir durumken kanundaki düzenleme neticesinde.

Paket tur hizmetlerini sigorta zorunluluğu getirildi. Bu da size acenta dan kaynaklı 1. Durum karşısında uğradığınız zararı doğrudan sigorta şirketinden talep edebilme hakkını getirdi. Haliyle zorunlu paket tur sigortası her şeyden önce bu işe yarar. Bunun haricinde acenta paket tur hizmeti satarken, müşteri ekstra bir sigorta talep edip etmediğini de mutlaka sormak zorundadır. Buna zorunlu olmayan, yani ihtiyari sigorta denir.

Bu sigorta kapsamının içerisine bir hastalık veya kaza halinde başladığınız noktaya geri dönme masraflarınız. Bagaj kaybı halinde uğrayacağınız zarar, tıbbi tedavi masrafı, cenazenin nakledilmesi. Tur iptal etmeniz halinde ücretinizin kesintisiz iadesi ve bunun gibi durumlar girer. Gördüğünüz gibi paket tur alırken sigorta konusu oldukça önem arz ediyor. Ayrıca zorunlu paket tur sigortası kanunla güvence altına alındığı için bunu yerine getirmeyen acentaların tespiti halinde işletme belgeleri kültür ve turizm bakanlığı tarafından iptal edilir. Sonuç olarak zorunlu paket tur sigortası oldukça önemli. Bu yüzden acentamız an. Poliçenizi istemeyi unutmayın.

Yorum Yaz

81 + = 88