Site Ve Bina Aidatları Ödenmezse Ne Olur?

Site Ve Bina Aidatları Ödenmezse Ne Olur?

Site veya bina aidatları yüzünden dairenizin satılabileceğini biliyor musunuz? Bir sitede veya binada oturuyorsanız mutlaka ortak gideri yani aidat oluyor. Bu genelde kapıcı, kalorifer, bahçıvan, güvenlik, ortak, elektrik, su ve çevre düzenlemesi, ortak yerlerin bakımı, korunması ve onarımı gibi giderler ve bunun yanında yönetici aile havuzu varsa tesisin işletme giderleri oluyor ki genelde ya eşit şekilde ya da metrekareye göre ödenmek kaydıyla herkes bu giderlere katılmak zorunda. Yani ben giriş katta oturuyorum asansör kullanıyorum o yüzden bunları ödemek istemiyorum deme gibi bir şansınız yok.

Gelelim aidatı ödemediğiniz zaman sizi nelerin beklediğini bir kere her ay yüzde 5 faiz ödemek zorundasınız. Hadi bunu geçtim, yönetici veya daire sahipleri tarafından duruma göre size dava açılabilir icra takibi yapılabilir. Hatta sonucunda dairemiz icra yoluyla satışa bile çıkarılıp satılabilir. Şaka değil bakın mesela Halil 1006 numaralı dairede oturduğunu varsayalım, aidatını ödemediğini düşünelim.

site ve bina aidatlari odenmezse ne olur 150x150 Site Ve Bina Aidatları Ödenmezse Ne Olur?Yönetimde kendisini 2 takvim yılı içinde 3 kez icra takibi açmış, yani daire sahipleri Halil beyin bu konudaki tavrından çok rahatsız olmuş durumda 8 numaralı dairenin sahibi olan Mehmet bey de zaten Halil bey’den hiç haz etmiyor. Bu 3 kez icralık olma durumu fırsat bilip konuyu mahkemeye taşıyan ve hakime diyor ki, Halil bey 2 takvim yılı içinde 3 kez aidat yüzünden icralık oldu. Bu şahsın dairesinin ücreti mukabilinde bana devrini talep ediyorum diyebilir, diyelim ki apartmanda Mehmet bey gibi bir fırsatçı yok ama Halil bey’in tavrı da sıkıntı veriyor.

Bu durumda icra yoluyla dairenin satışını gerçekleştirip aidatı oradan karşılamak da mümkün. Peki aidatı ödemeyen kişi kiracı ise ne olacak. Yani ev sahibinin dairesi göz göre göre satılacak mı? Hayır, çünkü ev sahibi 2 ay üst, üste aidat ödemeyen kiracısının haklı olarak tahliyesini talep edebilir.

Yorum Yaz

61 − 58 =