Sosyal Medya Kayıtları Delil Olur Mu?

Herkese merhaba, hızla gelişen teknolojinin pek çok mecrada etki yarattığı gibi mahkemelerdeki ispat araçların da etkilemiştir. Bu durum özellikle boşanma davalarında karşımıza çıkmaktadır. Özellikle aldatma sebebine dayalı boşanma davalarında whatsapp yazışmaları ve sosyal medya paylaşımları delil olarak sunmak istemektedir. Peki mahkemeye delil olarak sundu unuz da delil teşkil edecek midir? Mahkeme hükme bu delilleri esas alacak mıdır? Burada ikili bir ayrım yapılır Türk hukukunda zehirli ağacın meyvesi zehirlidir. Bu ne demektir? Bir delilin hukuka uygun olarak elde edilmiş olması gerekir.

Örneğin eşinizin sosyal medya hesabının şifresini kırarak elde ettiğiniz bir fotoğrafı mahkemeye delil olarak sunarsanız ve tek delil buysa muhtemelen davanız reddedilecektir. Çünkü delili hukuka uygun yoldan elde etmediniz. Ancak eşinizin paylaştığı bir sosyal medya paylaşımında fotoğrafı yada whatsap yarışmasını yalnız şifresini kırarak değil, hukuka uygun yoldan elde ederek mahkemeye sunarsanız bu sunduğunuz deliller mahkemede geçerli bir delil olacaktır ve aksi ispat edilene kadar da geçerliliğini koruyacaktır.

sosyal medya kayitlari delil olur mu 150x150 Sosyal Medya Kayıtları Delil Olur Mu? Whatsapp mesajlarını delil olarak kullanmak istediğinizde screen shut dediğimiz yani ekran yakalama özelliğinden faydalanarak mahkemeye delil olarak sunmaz. Mümkün. Bunun bi Çıktısını alarak mahkemeye iletebilirsiniz. Whatsapp mesajlarının içeriği ve sağlayıcısından talep edilemiyor. Maalesef edilse de sonuç anlamaktadır. Çünkü gizlilik anlaşması gereği veri sağlayıcı ülkelere watsap mesaj içeriklerini vermemektedir.

Bu sebeple anlatım ekran yakalama özelliğinin çıktısı alınarak mahkemede whatsapp yazışması delil olarak kullanılabilir. Internet ortamından elde edilen bir takım, yazışmalar ya da birtakım belgelerin adli bilişim uzmanı tarafından incelenmesini de talep edebilmekteyiz. Bu arada mahkemelerden ancak yargıtay bir kararında müşterek konutta bulunan bilgi, belge, fotoğraf gibi delillerin mahkemede geçerli delil olacağına ilişkin bir karar vermiştir. Ancak bu kararın özel hayatın gizliliğinin ihlali konusunda irdelenmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

Herkese mutlu, sağlıklı, huzurlu günler diliyorum.

Yorum Yaz

+ 31 = 35