Sosyal Medyada Fake Hesap Açanlar Hapis Cezası Alır Mı?

Sosyal medya fake, hesap açanlar hapis cezası alır mı?

Bir suç varsa onun cezası da olmalıdır. Sonuçta sosyal medyada adınıza sahte hesap açılırsa veya başkası adına açılıp sizin zarar görmenize sebep oluyorsa bunu yapanların makul bir ceza almaları gerekir. Eğer bir kişi başkasına ait bilgileri hukuka aykırı olarak ele geçirirse veya yiyorsa ya da bir başkasına veriyorsa, bir yılla 4 yıl arasında hapis cezası alır gerekçesi de dediğimiz gibi.

Sizin kişisel verilerinizin, sizin izniniz olmadan alınmasıdır. Buna örnek olarak sosyal medya hesabınızın şifresini kırıp oradaki mesajlarınızın, fotoğraflarınızın veya postlarınızın alınmasını gösterebiliriz. Eğer bir kişi size ait bir sosyal medya hesabını ele geçirip orada kaldıysa yani zaman geçirdiyse bakın özellikle belirtiyorum. Zaman geçirdiyse burada bilişim sistemine girme suçu işlemiş demektir. Bunu yapan kişi bir yıla kadar hapis veya adli para cezası alır.
sosyal medyada fake hesap acanlar hapis cezasi alir mi 300x169 Sosyal Medyada Fake Hesap Açanlar Hapis Cezası Alır Mı?

Peki bu suçu işleyenlere karşı hangi yolu izlememiz gerekiyor?

Öncelikle suçun işlendiği yerden sorumlu olan polis merkez amirliği ne veya suçun işlendiği yerden sorumlu cumhuriyet başsavcılığına yazılı olarak suçu bildirin. Buna suç duyurusu denir. Yani suçu duyurun tamam da bunu fiil ve faili yani suçu ve buna sebep olan kişi öğrendikten sonra 6 ay içerisinde yapmalısınız. Çünkü bu suçlar şikayete bağlı olan suçlardır. Dolayısıyla 6 ay geçtikten sonra suç duyurusunda bulunursanız. Savcılık, ceza soruşturması yapmayacaktır. O yüzden buna çok dikkat edin.

Yorum Yaz

5 + 2 =