Tahliye Taahhütnamesinin Geçerli Olması için Ne Yapmak Gerekir?

Tahliye taahhütnamesinin geçerliliği var mı?

Elbette geçerliliği vardır. Öncelikle bunun ne anlama geldiğini ve neden talep edildiğine bakmak gerekir. Mülk sahibi yani kiraya veren kişi sizi dilediği zaman çıkartmak istediği için genelde içi boş ve tarih belirtilmemiş bir tahliye taahhütnamesi imzaladı. Hatta kira kontratının ön şartı olarak zorla önünüze koyar. Peki neden tarih bölümünü doldurmak istemez? Çünkü bu belgenin geçerlilik süresi yalnızca bir yıldır. Yani siz eğer ikinci yıl devam edeceksiniz, o belgenin artık hukuken geçerliliği yoktur.

O sebeple dilediği zaman içini doldurup kullanabileceği şekilde size imzalatıp teslim almak ister. Sizde eğer orayı kiralamak durumdaysanız, önünüze konulan belgeyi mecburen imzalayıp verirsiniz. Normal şartlarda bu belgenin geçerli olabilmesi için ilk şart yazılı olmasıdır.

tahliye taahhutnamesinin gecerli olmasi icin ne yapmak gerekir 150x150 Tahliye Taahhütnamesinin Geçerli Olması için Ne Yapmak Gerekir?

Bundan ne anlıyoruz? Sözlü tahliye taahhütnamesi nin. Geçersiz olduğunu bazen noter tasdikli olduğunun da şart olduğunu iddia edenler oluyor. Lütfen bu bilgiyi unutmayın. Noter tasdikli olması yalnızca ileride çıkabilecek problemlerin ispatı açısından önem arz ediyor. Yoksa noter tasdikli olmuş veya olmamış bu şart değil.

Bunun haricinde mutlak suretle eğer tarih bölümü yazıldıysa kira sözleşmesinin imzalandığı tarih ile aynı tarih olması gerekiyor. Aksi takdirde. Geçersiz kabul edilir, çünkü kanun taahhütname ile kira sözleşmesi aynı tarihli olarak imzalandı ysa kiracı buna zorlanmış olabilir diyor ve bunu geçersiz kabul ediyor. Hatta bu belgenin kiranın ilk yılında bile verilmemiş olması gerekiyor.

Yani en iyi ihtimalle kiranın ikinci yılına dair tahliye taahhütnamesi imzalamış olmalı. Farz edelim ki, mülk sahibi biz bu belge için gereken şartların tamamını yerine getirdi ve sizde taahhüt ettiğimiz tarihte taşınmazı boş atmadınız. O zaman kiraya veren kişi kira sözleşmesini bu tarihten başlayarak bir ay içinde icraya başvurup veya dava açarak sona erdirebilir.

Yorum Yaz

29 − = 28