Taksitli Satış Sözleşmesini Ödeyemezseniz Faize İtiraz Edin

Taksitli Satış Sözleşmesini Ödeyemezseniz Faize İtiraz Edin

Taksitli satış yapan yerlerdeki imzaladığınız sözleşmelere çok dikkat edin, çünkü sözleşmelerin altına farkında olmadığınız bir bölüm ekliyorlar ve siz ödeme yapmadığınız zaman o kısmı sözleşmeden kopartıp bir senet gibi icraya koyuyorlar. Neden böyle yapıyorlar peki? Çünkü sözleşmeyi icraya koymakla biz senedi icraya koymak arasında fark vardır ve sene daha güçlüdür. Evet, maalesef siz sözleşme imzaladığını sanırken aslında hem sözleşme hem de senet imzalamış oluyorsunuz.

Üstelik taksitli ürünlerin heyecanı gözünüzü boyadı ve kanunlara da tam hakim olmadığınız için sözleşmedeki faiz oranına bakmadan her sayfayı güzel imzalar mısınız? Ödeyemediğini zaman açılan icra takibinde yüzde 100 faiz gördüğünüzde kendinizi değil ama buna sebep olan koltuk takımı tekme demek istersiniz.

taksitli satis sozlesmesini odeyemezseniz faize itiraz edin 150x150 Taksitli Satış Sözleşmesini Ödeyemezseniz Faize İtiraz Edin

Oysa bu çözüm değil. Tek yapmanız gereken hemen gidip sözleşmedeki faizin bileşik faiz olduğunu belirtip itiraz etmek olacak. Bu sayede en azından borcunuzu kanuni faizi olarak ödemiş olursunuz. Eğer bu şekilde ödemek zorunda kaldınız, borçlarımız olduysa ödediğiniz bileşik faizin tarafınıza iadesi için asliye hukuk mahkemesinde istirdat davası açabilirsiniz.

Bunun için bir yıllık zamanaşımı süreniz olduğunu unutmayın. Bu süre borcu ödediğiniz tarihli. Başlar. Sonuç olarak bu tür sözleşmeler imzalarken nelerle karşılaşabileceğini unutmayın. Son olarak eğer normal şekilde borcunuzu öderseniz, gidip ilgili yerden sözleşmenin aslını mutlaka alın. Ve saklayın.

Yorum Yaz

16 − 14 =