Telefonda Kaydettiğiniz Bir Görüşme veya Video, Delil Sayılır Mı?

Telefonda kaydettiğiniz bir görüşme veya video delil sayılır mı? Öncelikle şu bilgiye gerçekten hakim olmamız gerekiyor. Hukuka aykırı elde edilen hiçbir belge, yani ses, fotoğraf, video ya da evrak mahkeme de delil değeri görmez. Bu yüzden eğer elinizde bir delil olmasını istiyorsanız bunu mutlaka ama mutlaka hukuka uygun şekilde yapmalısınız. Yoksa misal kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmiş olmanızdan dolayı pekala, hapis veya tazminat cezası alabilirsiniz. Gelelim hangi şartlarda kaydedilen telefon görüşmesinin veya videonun delil sayılabileceğine?

Öncelikle eğer ses görüntü veya video kaydı yapmanız için size ya da bir yakınınıza ya hakaret, tehdit, şantaj, iftira, cinsel taciz ve cinsel saldırı gibi bir suç ihtimali olmalı ya da size ve ailenize karşı onur zedeleyici ya da haksız bir saldırıyı önlemek için kayıt alıyor olmalısınız. Ayrıca bu bahsettiğim suçlardan veya saldırılardan herhangi birisi aniden ya da tesadüfen gelişmeli. Bunlardan ne anlamalıyız? Planlı şekilde sırf delil oluşturmak için bir çaba içerisine girerek kayıt aldığınız da onlar delil teşkil etmeyecektir.

Bunun haricinde olay tesadüf şekilde veya ansızın gerçekleşirken polise veya jandarmaya başvurup onların delil oluşturmasını sağlayacak vaktiniz ve durumunuzda olmamalı. Eğer buna ilişkin durumunuz olmasına rağmen sadece kendiniz delil oluşturma çabasına geliştirirseniz yine ve yeniden eldeki veriniz delil olarak kabul edilmeyecektir. Ancak eğer kaybolma ihtimali bulunan kanıtların kaybolmasını engellemek ve onları yetkili yerlere vererek güvence altına almak kaydıyla kayıt alıyorsanız, işte o zaman delil olarak kabul görürler.

Bir de çok enteresan bir durum var. Eğer bir hukuk davası açıyorsanız, örneğin boşanma ve tazminat davası ve iddiamızı da ispatlamaya çalışıyorsanız bunun için sistematik şekilde değil de böyle nasıl söylesem? Bir kereye mahsus kayıt alırsanız bu hukuka uygun kabul edilir. Bakın sadece siz değil, bir yakınınız da sizin iddianızı ispatlamanız için bir defaya mahsus böyle bir ses veya video kaydı ya da fotoğraf çekimi yaparsa mahkeme bunu da hukuka uygun delil olarak kabul eder. Bunu bir örnekle pekiştirelim, boşanma davası açacaksınız ama eşinizin sizi aldattığını bir türlü kanıtılaya mıyorsunuz.

Şansımıza yakın bir dostunuz veya akrabanız eşinizin başkasıyla birlikte göründüğünü ve aldatmaya delil olarak kabul edilecek bir kareyi fotoğraflayıp size veriyor işte mahkeme, siz bunu kendisine sunduğunuz da mahkemenin hakimi bunu hukuka uygun olarak kabul eder. Bakın bir noktayı iyi ayırt etmek gerekiyor. Eğer siz bir dedektiflik ofisi aracılığıyla boşanmaya dair delil oluşturuyorsanız bu hem hukuka aykırı kabul edilir. Hem özel hayatın gizliliğini ihlal hem de kişisel verilerin hukuka aykırı şekilde elde edilmesi suçunu oluşturur.

telefonda kaydettiginiz bir gorusme veya video delil sayilir mi 300x169 Telefonda Kaydettiğiniz Bir Görüşme veya Video, Delil Sayılır Mı?

Yorum Yaz

− 1 = 6