Trafik Cezaları Ne Zaman Gönderilir Ve Cezaya Nasıl İtiraz Edilir?

Trafik ceza tutanağı nasıl ve nereye gönderilir? Yılda milyona yakın fiziken düzenlenip kesilen trafik ceza tutanağı olduğunu biliyor muydunuz? Bakın mobese kameralarından kesilen veya radara yakalanma neticesinde adresinize gönderilenler hariç bizzat memurun fizikken yani el marifetli düzenlediği ceza tutanaklarının yıllık sayısından bahsediyoruz.

Bu arada sadece araç kullanmanız da yetmiyor. Artık trafik polisleri yayalara da göz açtırmıyor, ihlali gördüğü anda gidip ceza s düzenliyor. Peki kesilen bir trafik cezası tutanağı nereye, ne kadar zamanda gönderiliyor ve ne zaman itiraz etmeliyiz? Bir kere eğer trafik cezası fiziken kesilmişse tutanağı düzenlenip size verildiği tarih, tebliğ tarihi sayılır.

Yani burada bir zaman aşımından söz etmek pek mümkün değil. Ancak bunun haricinde trafik cezasının normalde kesildiği yılın devamındaki yılın 31 aralığına kadar tebliğ edilmesi gerekir. Yoksa zaman aşımına uğrar. Bunu bir örnekle anlatacak olursak, 2019 yılının 30/12 akşamı size bir trafik cezası kesildi. Bu cezanın en geç 2020 yılının 31/12 tarihine kadar size tebliğ edilmiş olması gerekir.

Farkındaysanız yönetmelik bu tarihe kadar tebliğ edilmesi gerektiğini söylüyor. Demek ki ne yapıp edip bir şekilde tebliğ edecekler ama nasıl önce nüfus sistemi üzerinden araç sahibinin yani sizin bilginizle bakacaklar. Eğer bulamazlarsa trafik tescil bilgisayar kayıtlarına bakacaklar olur da burada adresinize ulaşamaz varsa aracınızın kayıtlı olduğu trafik tescil deki dosyadaki adresinizi alacaklar ve o adrese göndereceklerdir. Yani bir şekilde tebliğ edecekler. Gelelim nasıl itiraz etmeniz gerektiğine tebligatı aldıktan sonra maksimum 15 gün içinde itirazınızı ikametgahının bulunduğu yerdeki Sulh Ceza Mahkemesi’ne sunmalısınız. Aksi takdirde cezanız kesinleşir.

trafik cezalari ne zaman gonderilir ve cezaya nasil itiraz edilir 300x169 Trafik Cezaları Ne Zaman Gönderilir Ve Cezaya Nasıl İtiraz Edilir?

Yorum Yaz

+ 10 = 17