Trafik Kazası Geçirenler Özel Sağlık Hizmetinden Nasıl Ücretsiz Yararlanır?

Trafik kazası geçiren herkesin ücretsiz şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanabildiği biliyor muydunuz?

Gerçekten de trafik kazası söz konusu olduğunda üniversiteler ve onlara bağlı hastaneler ayrıca diğer bütün resmi ve özel sağlık kurum ve kuruluşları ücretsiz olarak yani kaza yapan kişinin sosyal güvencesi var mı yok mu? Hiç fark etmeksizin sağlık hizmeti verirler. Tabi bu hizmeti kazazede ücretsiz sunuyorlar diye bir ödeme almadıklarını düşünmeyin. Size verilen tüm sağlık hizmeti sgk tarafından karşılanır.

Zaten sosyal devlet olmanın yani vatandaşını düşünerek hareket etmenin en değerli kurallarından bir tanesi de onun sağlık hizmetlerine ücretsiz şekilde ulaşabilmesini sağlamaktır. Buradan hareket ettiğimizde şunu anlıyoruz, hastane eğer kazazede sağlık hizmetinden yararlanabilmek için kendisine başvurdum sa durumu sgk’ya bildirerek kaza geçiren kişiye ücretsiz sağlık hizmeti sunmalıdır.
trafik kazasi gecirenler ozel saglik hizmetinden nasil ucretsiz yararlanir 300x170 Trafik Kazası Geçirenler Özel Sağlık Hizmetinden Nasıl Ücretsiz Yararlanır?

Kanun bu konuda çok açık olmasına rağmen bazı hastaneler kaza geçiren kişiden ücret alabiliyor. Eğer böyle bir durum başınıza gelirse hastanenin sizden ücret aldığını gösteren makbuzla bulunduğunuz ildeki sosyal güvenlik kurumu il müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurun ve ödediğiniz bedeli talep edin. Kurum bu talebimize karşı ya ret kararı verecek ya da su sıcaktır.

Burada sükut ikrar anlamına gelmez yani eğer kurum. 60 gün boyunca cevap vermiyorsa zaten başvurunuzu reddetmiş demektir. 2 durumda da yani talebinizi reddederse veya 60 gün içinde cevap vermezse red kararının yazılı olarak size ulaştığı günden itibaren veya kurumun sessiz kaldı. 60 günün sonundan başlayarak sosyal güvenlik il müdürlüğünün bulunduğu yerdeki idare mahkemesine işlemin iptali ve zararının giderilmesi için dava açabilirsiniz.

Yorum Yaz

− 1 = 3