Trafik Kazası Sigorta Tazminatı Aracınız İçin Yeterli Değil ise Yapmanız Gerekenler

Kaza sonucu aracınızda oluşan değer kaybını alabileceğinizi biliyor musunuz?

2020 yılında 430 binden fazla bildirilmiş trafik kazası olduğunu varsayarsak, ülkemizde yaşayan her 188 kişiye 1 trafik kazası düşüyor. Demektir ki bu çok çılgınca 1 oran bakın bildirilmiş, kazalar dan bahsediyorum ki bazı ufak çaptaki kazalarda taraflar 150 beşe kazaya dair bir bilgi paylaşımı yapmadan konuyu kendi aralarında hallediyorlar.

Konumuza dönecek olursak, bu kadar sık kazaların olduğu ülkemizde hemen her kazada o kazaya karışan araçlarda maddi anlamda değer kaybı oluşmakta ve siz de bunu talep etme hakkına sahipsiniz. Tabii talep edebileceğiniz miktar kazadaki kusur oranına göre değişir. Yapmanız gereken se talebinizi karşı tarafın sigorta şirketine yazılı olarak bildirmek. Sigorta şirketi talep kendisine ulaştığı tarihten itibaren 15 gün içinde kendi poliçe limitleri dahilinde araç değer kaybınızı belirttiğiniz iban numarasına gönderilecektir.
trafik kazasi sigorta tazminati araciniz icin yeterli degil ise dava acabilirsiniz 300x200 Trafik Kazası Sigorta Tazminatı Aracınız İçin Yeterli Değil ise Yapmanız Gerekenler

Önemli bir noktayı belirtmem gerekiyor. Sigortanın poliçe limitleri dahilinde karşılayacak tutar. Sizin zararınız dan asla aradaki fark için sürücüye yani sebep olan kişiye onun yerleşim yerindeki asliye hukuk mahkemesinde maddi tazminat davası açma hakkına sahipsiniz. Bu tazminat davasını kazayı veya yapanı öğrendiğiniz tarihten itibaren 2 yıl her şekilde olayın gerçekleşmesinden itibaren 10 yıl içinde açmalısınız ki süreyi kaçırırsanız zaman aşımı meydana gelir. Sigorta şirketi ödeme yapacak diye bi kaide yok. Eğer sorun çıkarırsa.

Yani ödemeyi yapmazsa sizde aracınızın değer kaybını gösteren expertiz raporu ile birlikte sigorta tahkim komisyonuna başvurmalısınız. Ayrıca yine asli hukuk mahkemesinde aynı zamanaşımı süreleri içerisinde aracınızın değer kaybına ilişkin maddi tazminat talebiyle dava açabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Dediğim gibi mahkemeye başvuru konusu hep cebimizde dursun ama biz süreci nasıl en kısa şekilde işletebilir düşüncesiyle hareket etmeliyiz.

Yorum Yaz

4 + 6 =