Trafik Kazası Sonrasında Devletin Size Dava Açabileceğini Biliyor Musunuz?

Trafik kazası sonrasında devletin size dava açabileceğini biliyor musunuz?

Şaşırdınız değil mi? Evet, trafik kazasından sonra devletin size dava açma ihtimali ilk başta kulağa garip geliyor olsa da böyle 1 durum var. Tabi her koşulda değil bunun ön koşulu. Kaza nedeniyle kamu malına zarar verilmiş olması.

Buna örnek vermek gerekirse kaza esnasında bariyerlere zarar vermek, elektrik direğini devirmek, trafik lambasında hasar vermek asfalta ciddi 1 hasar meydana gelmesine sebep olmak gibi. Içinde kamu malına zarar gördüğü her kaza sonrasında ilgili idare yani kurum kamu zararının giderilmesi için size dava açabilir. Buradaki tazminat sorumluluğu kazada kamu malına verdiğiniz zarardan doğan kusurunuz a dayanıyor.

trafik kazasi sonrasinda devletin size dava acabilecegini biliyor musunuz 150x150 Trafik Kazası Sonrasında Devletin Size Dava Açabileceğini Biliyor Musunuz?
Kurum, bu tazminat davasını yerleşim yerindeki asliye hukuk mahkemesinde açar. Peki ne kadar sürede zararı öğrendiği tarihten itibaren 2 yıl içinde her halükârda ysa olayın gerçekleşmesinden itibaren 10 yıl içinde. Bu davada kendinizi savunurken, kazanın meydana gelmesinde kusurunun olmadığını varsa bile çok az olduğunu belirtmelisiniz. Tabi bunuda delillere ve ispat edilecek unsurlara dayanır malısınız.

Gerçekten de kaza esnasında kusurlu değilseniz, örneğin kazaya karışmış olan karşı taraf kusurluysa veya karayollarının gerekli düzenlemeyi yapmamasından dolayı bu kaza gerçekleşmişse ya da kaza sahipsiz 1 hayvana. Çarpma nedeniyle oluşmuşsa yani sizin kusurunuz dışında meydana geldiyse bunları ispatlayarak sizden dava yoluyla talep edilen zararı ödemekten kurtulabilirsiniz.

Yorum Yaz

− 1 = 1