Trafik Kazası Tazminat Davası Belgeleri

Trafik kazasından dolayı tazminat talebinde bulunmanız için hangi belgeleri toplamanız gerekir?

Kaza esnasında ve ilk dönemlerde kimsenin aklına tazminat talep etmeye dair bir fikir oluşmaz. Tabi bu konuları bilen bir akraba veya bir avukat tarafından uyarılma duysanız zira canımızın derdindesinizdir ve böyle şeyler aklınızdan geçmez ama kabul etmek lazım ki tazminat karşı tarafın size sağladığı bir lütuf değil hatasının karşılığı olarak sizin zararınızın bir nebze olsun giderilmesi açısından. Mahkemenin verdiği bir hükümdür.

Hayat bu ya kimsenin başına gelmesin ama günün birinde siz veya bir yakınınız trafik kazası geçirip devamında tazminat talebinde bulunacaksa şimdi sayacağım belgelerin toplanması tazminat talebinde epey işinize yarayacaktır. Bu belgeler trafik kazası tespit tutanağı, sürücülerin ve görgü tanıklarının ilk ifadeleri mümkünse karakol yazısı, alkol raporları.
trafik kazasi tazminat davasi belgeleri 300x198 Trafik Kazası Tazminat Davası Belgeleri

Araçların ruhsatname ve sigorta poliçelerinin fotokopileri, sürücülerin ehliyet ve nüfus cüzdan fotokopileri, savcılık iddianamesi, fezlekesi veya varsa takipsizlik kararı ceza davası açılmışsa, dosya numarası ve dosyadaki belgelerin fotokopileri.

Ayrıca savcılığın hazırlık aşamasında veya ceza muhakemesi sürecinde keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmışsa muhakkak tutanak ve bilirkişi raporlarının. Birer suretini edinmelisiniz. Bunlardan tamamını elde ederseniz ne ala ama hepsine ulaşamazsınız da sözünü ettiğim belgelerden ne kadar fazlasını dava dosyanızı eklerseniz hem hakimin karar verme sürecini kısaltmış olursunuz hem de davanın seyrinin sizin lehinize işlemesine olanak sağlamış olursunuz.

Yorum Yaz

2 + 4 =