Unutulma Hakkı Nedir?

Herkese merhaba, bugün unutulma hakkından bahsedeceğim unutulma hakkı dediğimiz de tıpkı yaşam hakkı gibi bir evrensel hak aklımıza geliyor. Türk mevzuatında unutulma hakkı kanun da doğrudan yer almamaktadır. Ancak 2015 yılında yargıtay hukuk genel kurulunun unutulma hakkı terimine yer verdiğini görmekteyiz. Sonrasında 2016 yılında çıkarılan kişisel verileri koruma kanununda da unutulma hakkına doğrudan yer verilmemiştir.

Ancak 2020 yılında kişisel verileri koruma kurulu’nun yayımladığı bir karar da unutulma hakkına ilişkin bir düzenleme bulunmaktadır. Adınızı internet arama motorlarına yazdığınızda eğer görüntülenen sonuçların silinmesini kaldırılmasını istiyorsanız, öncelikle internet veri sağlayıcısına başvurmanız gerekmektedir. Internet veri sağlayıcısına başvurdunuz ancak red cevabı aldınız ya da herhangi bir sonuç alamadınız. Kişisel verileri koruma kurulu, 2020 yılında yayımladığı kararla artık internet arama motoruna başvurudan sonra doğrudan kişisel verileri koruma kurulu’na başvurma yolunu açmıştır.

%name Unutulma Hakkı Nedir?Kurula başvurarak arama motorunda isminizi yazdığınız da sonuçlanan isim belge fotoğraf ya da görüntünün kaldırılmasını kuruldan talep edebileceksiniz. Eğer internet sağlayıcısı başvurunuzun haklı olması halinde yine de yayınlamaya devam ediyorsa buna ilişkin de yaptırımlar bulunmaktadır. Diyelim ki kişisel verileri koruma kurulu’na başvurdunuz, aynı zamanda eş zamanlı olarak ya da kurulum size vereceği cevabı bekledikten sonra adli yargıda da memelerden yine internet arama motorlarında ki verinin silinmesini talep edebilirsiniz.

Unutulma hakkı başvurusu değerlendirilirken, kamu yararı mı yoksa bireysel menfaatini ön planda tutulacağına ilişkin çok ciddi bir değerlendirme yapılması gerekmektedir. Çünkü kamu menfaatinin ön planda olduğu durumlarda unutulma hakkı talebi reddedilecektir. Bundan böyle türkiye’de de unutulma hakkını kullanabileceği her ne kadar yasalarda doğrudan bir düzenleme olmasa da dolaylı olarak artık türk vatandaşlarının da bu hakları kullanabileceği ilişkin düzenlemeler yapılmıştır.

Herkese mutlu günler diliyorum.

Yorum Yaz

− 1 = 2