Varlık Yönetim Şirketi Nedir, Borç Nasıl Devir Olur?

Borcundan dolayı varlık yönetim şirketi beni neden arıyor, ne yapmalıyım? Hiç bankaların ve şirketlerin alacaklarını toplu halde satın alan başka şirketler olduğunu duydunuzmu? Bankalar özellikle umudunu kestiği borçlu can çekişiyor. Son nefesini vermek üzere dedikleri alacaklarını varlık yönetim şirketlerine genelde ihale yoluyla satarlar. Tabi bu şirketler önce bankanın borçlu portföyünü inceler. Ben bu alacakları şu kadar aldın mı? Üstüne de karımı koydun mu?

Oh mis gibi diye düşünüp. Aklımdaki soru işaretlerini giderdiğinde ihaleye girer. En yüksek teklifi veren şirket, alacakları satın alır. Çoğunlukla bu teklif asıl alacağın yüzde onu veya yüzde 15 oranındadır. Aklınıza şu soru geliyor olmalı, bankalar neden bu kadar düşük fiyata devrediyorlar? Malumunuz banka en başta alacağın tamamını tahsil etmek ister ve mümkün olanını alır. Ancak bankanın icra dosyası açılmış çok fazla alacağı varsa. Onun açısından batık kredi anlamına gelir ve icra dosyası açıldıktan ortalama 2 sene sonra asıl alacağın altında bir rakama tüm alacağını satar.

varlik yonetim sirketi nedir borc neden devir olur 150x150 Varlık Yönetim Şirketi Nedir, Borç Nasıl Devir Olur?O saatten sonra varlık yönetim şirketi sizin alacaklınız olur ve aslan payını yiyen bankadan sonra sizden ne koparabilirse onu almak için gerek mesaj gerekse de çağrı merkezi yoluyla sizinle sürekli iletişime geçer. Esasen alacağınızın bu şirketlerde var olması kötü bir şey değil. Çünkü sizden bankanın istediği faizi istemezler. Onların amacı sürümden kazanmak yani sizden ne alabilirlerse onlar için iyi bir iş olacak. Diyelim ki bir dosyadaki anapara 1000 lira ama faiz ve vekalet ücreti ile bu rakam 4.000 liraya çıkmış. Banka işte bu alacağını 400 500 lira gibi bir rakama satar.

Varlık yönetim şirkette önce 4.000 lirayı tahsil etmek ister ama sizin adınıza bir şey yoksa veya durumu sıkıntıdaysa ve bu konuda karşınızdakini ikna ederseniz dosyanız 1000 lira, hatta 750 liraya bile kapanabilir. Çünkü dediğim gibi sürümden kazanmak gibi bir amacı vardır varlık yönetim şirketlerinin. Peki bu şirketlerin neden böyle güzel bir hizmeti vermek için can attıklarını biliyor musunuz? Çünkü bu şirketler kuruldukları yıl itibariyle 5 yıl boyunca vergiden muaflar. Haliyle 5 yılın sonunda şirketi kapatıp yeni bir isimle tekrar sahnelere dönüş yaparlar. Onca yıllık vergide buhar olur gider.

Yorum Yaz

− 3 = 1