Varlık Yönetim Şirketiyle Nasıl Konuşmalısınız?

Varlık yönetim şirketiyle nasıl anlaşma mısınız? Çoğumuzun başına gelmiştir. Sabahın size göre erken olan saatinde çalan telefonun sesiyle uyanmışsınızdır. Karşınızda x varlık yönetim veya z alacak şirketinden arıyorum diyen bir müşteri temsilcisi vardır. İcra borcunuzun kendilerine devre olduğunu söyleyerek söze başlarlar ve ödeme yapmak isteyip istemediğinizi sorar. Bu ilk görüşmede sizde henüz. Tam olarak uyanamamış bir halde borcu sorarsınız.

Aldığınız cevapla gözlerimiz fal taşı gibi açılır. Nasıl olmasını borcunuz 1000 lirayken birden 10000 liralık bir faturayla karşı karşıya kalmışsınızdır, iyi de karşınızdakinin doğru söyleyip söylemediğine nasıl ikna olacaksınız? Tabii ki eğer borcunuz banka borcu şubemizi gsm operatörü müşteri hizmetlerini arayarak.

Teyit edebilirsiniz ya da icra dosyanıza bakarsanız zaten varlık yönetim şirketinin dosyayı temlik aldığını görebileceksiniz ve aynı zamanda ne kadar bedelle temlik aldığını da görebilirsiniz. Artık ikili oldunuz. Devamında varlık yönetim şirketi ile ödeme miktarında anlaşma var. Bunu da hallettiniz yani sonunda ödeme miktarını anlaştınız. Sırada ne var ödemeyi yaptığınızda karşı tarafa.

%name Varlık Yönetim Şirketiyle Nasıl Konuşmalısınız?

Nasıl güveneceğiz ilk yapmanız gereken toplam ödeme tutarını ve taksit sayılarını gösteren, ayrıca borcunuz bittiğinde icra takibinin, tahsil harcının ödenerek dosyanın tamamen infaz edileceği ibaresinin yer aldığı bir belgenin varlık yönetim şirketine ait bir mail den size gönderilmesini istemek ve sağlamak hatta gerekiyorsa ıslak imzalı olarak bu belge teslim almalısınız.

Bunu sağladıktan sonra borcunuzu ilgili belgede belirtilen ve varlık yönetim şirketine ait olan banka hesap numarasına yatırmaya başlayabilirsiniz. Şunu unutmayın, ödemelerinizi yaparken açıklama kısmına dosya numaranızı, yani örneğin 2019 a 1234 sayılı icra dosyasının ödeme planı içindir şeklinde yazmayı ihmal etmeyin. Bunlar neden çok önemli her zaman için.

Elinizde belge olması borcunuzu ödediğinizi gösterir. Ödemelerinizi de hangi dosya için gerçekleştirdiğiniz konusunda bir sorun çıkarsa size bu anlamda yardımcı olacaktır. Ayrıca birçok kişinin yaşadığı mağduriyetler den birisi de ödeme planındaki ödemeler tamamlanmasına rağmen dosyalarının edevlet te görünmeye devam etmesi. Bunun nedeni de varlık yönetim şirketi avukatının icra dairesine.

Dosyanızla ilgili tahsil harcını yatırmamasından kaynaklıdır. Haricen tahsil harcı yatırılmadığı sürece d dosyanız edevlet te de diğer başka kurumlarda da görünmeye devam edecektir. Bu yüzden ödeme planı isterken ya tahsil harcını da eklemelerini söyleyin ya da siz ödemenizi yaptıktan sonra mutlaka dosyanın haricen tahsil edildiğini icra müdürlüğüne bildirmelerini kendilerinden isteyin. Onlar bildirimde bulurlarsa siz kendiniz icra müdürlüğüne tahsil harcını yatırarak dosyanızın infaz edilmesini sağlayabilirsiniz.

Yorum Yaz

87 + = 88