Vergi Zaman Aşımı Hangi Durumlarda Kesilir?

Vergi zaman aşımı hangi durumlarda kesilir? Ülkemizde vergiler için 5 yıllık bir zaman aşımı durumu söz konusu. Bu sebeple ilk olarak şunu bilmelisiniz, eğer kısmi bir ödeme dahi yapsanız zaman aşımı süresi en başa sarar. Eğer siz ödeme yapmadığınız için haciz işlemleri başlatılırsa o zaman da zaman aşımı kesilir. Peki bu durumda zaman aşımı ne zaman işlemeye devam eder?

Size haciz işleminin başlatıldığı yılı takip eden yılın 1/1 tarihinden itibaren zaman aşımı işlemeye devam eder. Başka ne var mesela malınız hacze edildikten sonra satılıp paraya çevrilirse ve ondan elde edilen vergi borcunuz ödenirse o zaman da zaman aşımı durur yani kesilir. Bunların haricinde sözgelimi size borcunuz a dair ödeme emri tebliğ olursa veya gidip mal bildirimde bulunursanız ya da vergi borcuna karşılık teminat gösterirseniz zaman aşımı yine kesilir. Ayrıca eğer vergi alacağı nedeniyle maliye ile davalık sanız ve mahkemeler bozma kararı verirse ya da tehiri icra kararı verilirse duracaktır.

Tehiri icranın ne olduğuna gelince, diyelim ki vergi dairesi dava açtı, sizde kaybettiniz ama temizle götüreceksiniz temyiz süresinde vergi dairesi beklemeyip icra işlemlerini başlatabilir, işte sizde mahkemeye başvurup. İcra bedeli kadar teminat yatırdığınızda icra kararın gelmesi ne kadar ertelenir? Yani tehir olunur tam o teminat yatırdığınız an var ya işte o anda da zaman aşımı kesilir. Birde zamanaşımını kesen şöyle, ilginç bir durum var. Misal siz 2 vergi dairesine çalışıyorsunuz, birisinden alacak mısınız? Birisine de borçlusunuz.

Borçlu olduğunuz vergi dairesi alacaklı olduğunuz daireye. Size ait olan paranın kendilerine ödenmesi için yazı yazdığında da zaman aşımı kesiliyor ve son olarak birkaç yıldır sıklıkla duyduğumuz yapılandırma işlemi var ya, işte onu yaptığınızda da zaman aşımı kesiliyor. Gelelim en can alıcı kısmı bir memur zaman aşımı kesilmesin diye bir lira daha yatırdı da zaman aşımı kesilir mi, kesilmez mi diye düşünüyorsunuz ya gönül rahatlığıyla şunu söyleyebilirim. Böyle bir durumda zaman aşımı kesilmeyeceği gibi bunu yapan memur da ceza almaktan kurtulamayacaktır.

vergi zaman asimi hangi durumlarda kesilir 300x160 Vergi Zaman Aşımı Hangi Durumlarda Kesilir?

Yorum Yaz

3 + 6 =