Voltaj Nedeniyle Elektronikleriniz Zarar Gördüyse Ne Yapmalısınız?

Voltaj nedeniyle elektronik eşyaların zarar gördüyse ne yapmalısınız? Bir şirket eğer elektrik dağıtım hizmeti yapacaksa, bölgesinde bulunan müşterilerin arasında hiçbir şekilde ayrım gözetmeden yeterli, kaliteli ve sürekli elektrik enerji sağlamakla yükümlüdür. Yani deprem, sel erozyon gibi doğadan kaynaklı yani elde olmayan sebepleri bir kenara koyarsak, bir elektrik şirketinin yükümlülüğe yeterli, kaliteli ve sürekli şekilde enerji hizmeti vermektir. Ancak tabi bu her zaman mümkün olmayabiliyor. Yani bir anda elektrik voltajı yükselip inebiliyor.

Düşünsenize bu esnada marketteki buzdolabının bozulduğunu ve buna bağlı tüm dondurmaların eridiğini, aynı şey evdeki elektronik cihazlarınız için de geçerlidir. Ardarda birkaç kez voltajdaki dalgalanma nedeniyle gözünüz gibi baktığınız elektronik cihazınız fişte iken arz alınabilir. Böyle bir durum başınıza gelirse ve sizin hiç hatanız yoksa? Derhal 10 gün içinde meydana gelen hasardan dolayı doğan zararını tazmin edilmesi, yani giderilmesi için elektrik dağıtım şirketine yazılı olarak bakın özellikle tekrar ediyorum yazılı olarak başvurun. Tabiki dağıtım şirketi açısından burada birkaç tespit gerekiyor.

Şöyle ki, hasarın niteliği elektrik tesisinin mevcut durumu, dağıtım şebekesinde meydana gelen kesinti arıza ya da dalgalanma gibi hususlarda inceleme yapacaklar ve onun sonucunda hasarın kendilerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını bakacaklar. Siz başvurunuzu yaptıktan sonra dağıtım şirketi 10 işgünü içinde bu inceleme yapıp size zararınızı ödeyip ödemeyeceklerini bildirmek durumunda. Eğer sizi haklı bulmaz, varsa da bunu tüm gerekçeleriyle birlikte size yazılı olarak bildirmeleri gerekiyor.

İyi senaryoda şirket cihazınızı tamir işini üstlenip bunu 10 işgünü içinde yerine getirir ya da sizi bir servise yönlendirip tamir masraflarını 3 iş günü içinde size ödeyebilir. Gelelim kötü senaryoya ve dağıtım şirketinin zararınızı ödememesi durumunda ne yapacağınızı ortada ayıplı bir hizmet olduğu için zararınız 5.650 liranın altındaysa ikamet yalnızım veya dağıtım şirketinin adresin bulunduğu İlçedeki Tüketici Hakem Heyetine başvurmanız. Ancak zararınız 5.600 lira ile 8480 lira arasındaysa bu durumda İl Tüketici Hakem Heyetine başvurmalısınız. Zararınız bu rakamın da üstünde ise o zaman başvuracağınız yer Tüketici Mahkemesi olur.

voltaj nedeniyle elektronikleriniz zarar gorduyse ne yapmalisiniz 300x225 Voltaj Nedeniyle Elektronikleriniz Zarar Gördüyse Ne Yapmalısınız?

Yorum Yaz

− 2 = 6