Whatsapp Mesajları Mahkemede Delil Olur mu?

Sosyal medya kayıtları, boşanma davasında delil olabilir mi? Yabancı bir sözlük tarafından 2018 yılı için seçilen kelimeyi biliyor musunuz? Momo fobi bu kelimeyi daha önce duydunuz mu? Uzmanlar tarafından cep telefonuyla iletişim olanağından uzak kalma korkusu yani kapsama alanı dışında kalma fobisi olarak nitelendirilip literatüre de bu isimle giren hemen hepimizin yaşadığı tedirginliğin global adı işte bu monofobi.

Peki plana mı duydunuz mu? Eğer gittiğiniz yerde oturacağınız masayı belirlerken prize yakınlık mesafesini önemsiyorsanız ya da dışarıya çıktığınızda yanınıza mutlaka powerbank alıyorsanız veya evdeki yatağı koltukları masayı prizin konumuna göre ayarlıyor sanız, plague onami denilen şarj bağımlılığı fobisine sahipsiniz demektir. İlginç değil mi ya da gün içinde cep telefonunuzun titrediğini düşünüp baktığınız oluyor mu oluyor değil mi işte burada? Website deniyor. Yani titreşim anksiyetesi, diğer bir deyişle hayalet titreşim atağı.

Tüm bunları anlatmamın nedeni teknolojinin hayatımızın tam kalbine yerleşmesi ile birlikte beraberinde ona bağlı birçok etkin korkunun ve fobinin de hayatımıza dahil olduğu gerçeğini göz önüne sermek. Özellikle artık onlar olmadan yapamadığımız ve neredeyse vücudumuzun bir parçası olarak gördüğümüz, bazen elimizde veya. Cebimizde iken dahi kaybettiğimiz düşüncesiyle evin içinde çılgınlar gibi aradığımız akıllı telefonlarımız daki uygulamalar son yıllarda gerek boşanma veya alacak davaları gibi hukuk davalarında gerekse de hakaret, tehdit gibi ceza hukuku konusu olabilecek. Birçok davada delil aracı olarak karşımıza çıkıyor.

whatsapp mesajlari mahkemede delil olur mu 300x180 Whatsapp Mesajları Mahkemede Delil Olur mu?

Bahsettiğim uygulamalar arasında whatsapp, web ve bazı flört uygulamaları yer alıyor. Her şeyden önce şunu bilmelisiniz. Mahkeme bir deli sunacaksınız. Onu mutlak suretle hukuka uygun şekilde elde etmiş olmalısınız. Yani ister bir ceza davası ister bir hukuk davası olsun. Eğer hukuka aykırı şekilde delil elde edip mahkemeye sunarsanız karşı tarafta sunulan delilin hukuka uygun şekilde elde edilmediği belirtirse de mahkemede buna kanaat ederse bu durumda hem o delili kullanamazsınız hem de muhtemelen özel hayatın gizliliğini ihlal ettiğiniz verileri. Hukuka aykırı şekilde elde ettiğiniz için üstüne bir de şikayet halinde ceza davasıyla karşı karşıya kalırsınız.

O yüzden bu kısmı çok dikkat etmek gerekiyor, iyi de nasıl hukuka uygun şekilde değerlendireceğiz? Bu soru aklımızdan geçiyor değil mi? Şöyle ki, örneğin whatsapp konuşmalarının boşanma davasında delil olarak kullanılmak istenmesi durumunda telefonunuza karşı tarafın, yani eşinizin hür zaaf ile gönderdiği tüm yazışmalar ses mesajları. Fotoğrafları delil olarak kullanabilirsiniz çünkü bunları zorla kimseden almadınız. Rıza sonucu telefonunuza geldi. Yani ortada ne eşinizin telefonunu zorla ondan alıp kendinize zorla mesaj yazdınız dedi. İçerisindeki bir fotoğraf izinsiz erişip aldınız.

Bu sebeple özel hayatın gizliliğini ihlal, suçu ve verileri hukuka aykırı şekilde elde etme suçundan dolayı itham edemez siniz. Tabi yinede bir durumu atlamamak gerekiyor. Siz her ne kadar bu belgeleri. Mahkemeye sunsanızda onların hukuka uygunluğunu ve doğruluğunu denetleme konusunda ancak bilirkişi incelemesinden geçtikten sonra kesinlik kazandırılır. Sonuç olarak şöyle diyebiliriz, evet, watsapp içerikleri mahkemede belli olarak kullanılabilir. Ancak 2 şartla birincisi hukuka uygun şekilde elde edilmiş ise diğeri de bilirkişi bunların hukuka uygunluğunu ve gerçekliğini tespit ederse.

Yorum Yaz

56 − 54 =