Yaralanmalı Trafik Kazasında Güvence Hesabı ve Manevi Tazminat Haklarınızı Nasıl Alabilirsiniz?

Trafik kazasında yaralanan bi kişi sağlık hizmetinden ücretsiz faydalanıp ayrıca tazminata hak kazanabilir mi?

Elbette kazanabilir. Bazılarımız bilmesede trafik kazaları mevzu bahis olduğunda üniversiteler ve onlara bağlı hastaneler ile diğer resmi ve özel sağlık kurum kuruluşları kaza yapmış kişi ücretsiz olarak yani sosyal güvencesinin olup olmadığına bakmadan sağlık hizmeti sunarlar. Bunun haricinde kaza gerçekleştiğinde. Aynı zamanda birde bedensel zararın meydana gelebilmesi durumu var. Diyelim ki kazaya uğrayan sizsiniz.

Böyle bir durumda bedensel zararlarını güvence hesabından tahsil edilebilir. Ancak bedensel olmayan zararların karşılanması için güvence hesabı ndan yararlanmak mümkün değildir. Peki güvence hesabı nedir? Zorunlu sigortaların sağladığı teminattır. Yani araçlara zorunlu kılınan bu sigorta aslında böylesi talihsizlikler karşısında bir güvence kaynağıdır. O yüzden yapmaktan kaçınmak ve süresi bittiğinde yenilemek gerekiyor.
%name Yaralanmalı Trafik Kazasında Güvence Hesabı ve Manevi Tazminat Haklarınızı Nasıl Alabilirsiniz?
Konumuza dönecek olursak, şayet bedensel zararlarını doğmuşsa bunun karşılanması için Türkiye sigorta birliği ne başvurarak zararınızın güvence hesabından karşılanmasını talep etmelisiniz. Olur da talebiniz reddedilirse bu zararın giderilmesi için Türkiye sigorta birliğinin merkezinin bulunduğu İstanbul’daki asliye hukuk mahkemesine. Olayın gerçekleşmesinden itibaren 10 yıl içerisinde dava açmanız gerekir.

Bununla birlikte size zarar veren, yani zarar görmenize sebep olan sürücüye karşı haksız fiil nedeniyle manevi tazminat davası açma hakkına sahipsiniz. Bu davayı olayı veya yapımı öğrendiğiniz tarihten itibaren 2 yıl ve her halükarda olayın gerçekleşmesinden itibaren 10 yıl içerisinde açmanız şarttır. Aksi takdirde zamanaşımına uğramış olur. Ayrıca bu davayı size zarar veren kişinin yerleşim yerindeki asliye hukuk mahkemesinde açmanız gerektiğini de unutmayın.

Yorum Yaz

− 5 = 1