Yargıtay Nedir, Ne İş Yapar?

Yargıtay Nedir, Ne İş Yapar?

Yargıtay nedir, ne iş yapar? Hepimizin en temel anlamıyla bildiği gibi Yargıtay, adli yargı yani hukuk ve ceza davalarına ilişkin kararı beğenmeyenlerin temiz için başvurdukları temyiz merci, diğer deyişle yüksek mahkemedir. Yargıtay ile ilgili bilmemiz gereken bu ilk bilginin haricinde şu noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum, Yargıtay olayı inceleme zağ, kararın hukuka uygun olup olmadığını denetler. Buradan ne anlıyoruz? Bizim dosyamız Yargıtay’ın ilgili dairesine gittiğinde mahkemelerin yaptığı gibi olayın kendisine bakmaz.

Sadece ve sadece mahkemelerin almış olduğu kararları denetler. Zaten eğer karar hukuka uygunsa bunu onar değilse bozar ya da misali karar aslında hukuka uygundur ama 12 noktada düzeltme gerekir. Fakat bu düzeltmeler de yeniden yargılamayı gerektirecek düzeyde önemli değildir. İşte o zamanda kararı düzelterek konular en baştan bir sıralama yapacak olursak süreç tam olarak şu şekilde işler, diyelim ki bir dava açtığımız davanın sonunda hakim karşı tarafı haklı buldu.

yargitay nedir ne is yapar 150x150 Yargıtay Nedir, Ne İş Yapar?Sizde temyiz süresi içinde mahkemenin kararını Yargıtay’a taşıdınız ya da incelendi ve lehinize bozma kararı verdi ki bu da yargılamanın yeniden yapılması anlamına geliyor haliyle karar geri döndü ama davanıza bakan mahkemenin hakimi inatla verdiği kararın doğru olduğunu düşünüp kararın arkasında duruyor ve kararında direniyor. Bu durumda ne oluyor biliyor musunuz? O kararı aynen yargıtaya geri gönderiyorsunuz ve Yargıtay mahkemenin direnme kararını inceliyor. Bu durumda 2 ihtimal var.

Yargıtay ya direnme kararını yerinde görüp kendisinin daha önce verdiği kararı düzeltecek ya da direnme haksız bulup kendi kararın doğru olduğunu belirtecek. Eğer Yargıtay ikinci şıkkı yani kendi kararının doğru olduğunu düşünürse bu kez de devreye en son merci olan yargıtay genel kurulu girecek ve hem ilk derece mahkemesinin hem de Yargıtay’ın ilgili dairesinin verdiği kararları inceleyecek ve ona göre konuyu karara bağlayacak. Yargıtay genel kurulu, bu konudaki son nokta olduğu için. Onun vereceği karar herkes açısından bağlayıcıdır.

Yorum Yaz

68 − 66 =