Yıllık İzin Alarak Katıldığınız Tur İptal Edilirse Hukuki Haklarınızı Kullanabilirsiz

Yıllık izin olarak katıldığımız tur iptal edildi ise ne yapmanız gerekir? Burada manevi bir zarardan söz edebiliriz. Haliyle turu iptal eden acentaya karşı asliye hukuk mahkemesinde manevi tazminat talebiyle dava açabilirsiniz. Malumunuz tüm yıl boyunca çalışan birinin kullanacağı yıllık izin süresi bir sonraki çalışma yılı için beynini ve bedenini hazırlamak adına gerekli olan süredir, doğal olarak bu sürenin olabilecek en verimli şekilde geçmesini ister. Kimse stres yaşamak istemez ki.

Turun iptal edilmesi başlı başına bir stres nedenidir. Tamam, belki tur için ödediğiniz bedeli zorunlu sigorta şirketinden tazmin edebilirsiniz. Ama yaşadığınız stres ya verimsiz geçen zamanınız bunların telafisini kim sağlayacak işte kanun tam da bu tür nedenlerle zarara uğrayan kişiye manevi tazminat davası açma hakkı tanıyor. Fakat belirtmem gerekir ki makul bir tazminat talebiniz varsa. Bunu acenta dan da talep etme hakkına sahipsiniz. Zira kanun size acenta ya da başvurma hakkı tanımıştır. Sonuç olarak manevi tazminat talebiniz varsa dilerseniz acentaya dilerseniz mahkemeye başvurabilirsiniz.

Paket Tur Sözleşmesinden Dönerseniz Acente Sizi Aldığı Yere Bırakmak Zorunda

yillik izin alarak katildiginiz tur iptal edilirse hukuki haklarinizi kullanabilirsiz 150x150 Yıllık İzin Alarak Katıldığınız Tur İptal Edilirse Hukuki Haklarınızı KullanabilirsizPaket tur sözleşmesinden dönerseniz, acentanın sizi aldığı yere bırakmak zorunda olduğunu biliyor muydunuz? Paket tur esnasında yaşadığınız hizmet eksikliğini veya hizmeti hiç alamamanız halinde durumu acentaya bildirirseniz ve bu nedenle sözleşmeden döndüğünü belirtirseniz, acenta hiçbir ek ücret almadan sizi paket tura başladığımız yere bırakmak zorundadır. Ayrıca bu süre zarfında mecburen konaklamanız gerekiyorsa. Yine bunun bedelini de acenta karşılar.

Üstelik bunları müşteri memnuniyetine önem verdiği için değil, kanuni zorunluluk olduğu için yapar olurda yapmazsa ve siz bundan zarar görür seniz durumu tüketici hakem heyetine veya duruma göre tüketici mahkemesine bildirin. Ayrıca bu tarz sorumsuz acentaları kültür ve turizm bakanlığına şikayet ettiğinizde işletme belgeleri iptal edilir.

Yorum Yaz

72 + = 81