Yıllık İzinde Seyahat Acentası Tatili İptal Ederse Tazminatı Davası Açabilirsiniz

Yıllık İzinde Seyahat Acentası Tatili İptal Ederse Tazminatı Davası Açabilirsiniz

Yıllık izniniz seyahat acentası nedeniyle boşa geçtiyse ne yapmanız gerekir? Hiç vakit kaybetmeden paket turunuzu sigortalıya sigorta şirketine başvurarak sigorta kapsamında zararınızı talep edebilirsiniz. Ayrıca doğan zararını sigorta şirketinin size ödediği tazminattan daha fazlaysa kalan kısım içinde dava yoluyla manevi tazminat talep etme hakkına sahipsiniz. Hepimizin bildiği gibi çalışanlar için kanundan kaynaklanan bir izin süresi vardır.

Herkes bu izin süresini en verimli şekilde kullanmaya çalışır, seyahat acentaları da işte. Tam bu noktada her anımızın dolu dolu geçmesi için size farklı paketler ve hizmetler sunarak satış gerçekleştirir. Halkımız ekonomik şartlardan dolayı genelde uygun fiyatlı tatil aramak durumunda kalıyor. Hal böyle olunca işini layıkıyla yapan acentalar yerine farkında olmadan sırf uygun fiyata paket sattığı için bazı merdiven 6 acentaları tercih ediyor. Böyle olunca da çoğu zaman dolandırılması, hizmet alamaması veya yetersiz hizmet alması kaçınılmaz oluyor.

Sonuç olarak acenta dan kaynaklanan bu gibi nedenlerle yıllık izniniz veya zamanınız boşa geçerse sigorta şirketine başvurabileceğiniz gibi zararınızın miktarına göre asliye hukuk mahkemesinde dava yoluyla manevi tazminat talebinde bulunabileceğini unutmayın.

Yeterli Katılım Yoksa Aldığınız Paket Turun İptal Edilmesi Yasal mı

yillik izinde seyahat acentasi tatili iptal ederse tazminati davasi acabilirsiniz 150x150 Yıllık İzinde Seyahat Acentası Tatili İptal Ederse Tazminatı Davası AçabilirsinizEğer yeterli katılım yoksa aldığınız paket tur iptal edilebilir mi? Evet edilebilir. Normalde beklenti acentanın sözleşme de vereceğini belirttiği, tüm hizmeti eksiksiz vermesidir. Oysa bazı hallerde bunu tam olarak gerçekleştirmez ve ortaya bir zarar çıkar. Baktığınız zaman acentanın bu zararı karşılaması gerekir. Ama kanun bazı durumlarda acentanın sorumlu tutulamayız cağını söylüyor. Örneğin acenta size paket tur sattı ama öngördüğü kadar başvuru olmadı.

Eğer firma tatilin başlamasından 20 gün önce. Turun iptal olduğunu, size yazılı olarak veya mail yoluyla bilgilendirirse hiçbir sorun olmaz. Tabi ödemenizde derhal iade etmesi şartıyla ancak genelde acentalar parayı iade etme yoluna gitmezler. Bunun yerine size başka bir tatil hizmeti sunmaya çalışırlar. Siz de parayı alamayacağınızı, altınızda tatil zamanına yetişmeyeceği düşünüp istemediğiniz bir tatile gitmeye mecbur kalırsınız. Halbuki böyle bir dayatmayı kabul etmek zorunda değilsiniz. Zira acenta ödemenizi en fazla 14 gün içinde iade etmeye mecburdur. Baktınız acente ödemeyi yapmıyor.

Derhal paket turunuzun zorunlu olarak sigortalı andığı sigorta şirketine başvurun. Evet, evet sigorta şirketine paket tur satın alan seyahat acentaları sattıkları paket tur hizmetinin her ihtimale karşı zorunlu olarak sigortalı atmak durumundadır ve siz de doğrudan doğruya başvuru yaparak zararınızı talep edebilirsiniz. Unutmayın zorunlu sigorta tutarı en az paket tur için ödediğiniz tutar kadardır.

Yorum Yaz

4 + 2 =